FOTO- VIDEO Visul celor 165 de copii din Valchid de a învăța într-o școală SMART s-a îndeplinit

Visul comunității din Valchid de a avea o școală SMART care a coincis și cu visul primarul comunei Hoghilag, Nicu Lazăr, a devenit realitate după doi ani și jumătate. Este vorba despre prima școală SMART realizată pentru elevii care provin din medii defavorizate, din medii vulnerabile din țara noastră unde învață în prezent peste 160 de suflete. Investiția se ridică la aproximativ 800.000 de euro și provine din fonduri europene, guvernamentale, bugetul local, precum și o sponsorizare din partea SNGN Romgaz SA.

Inaugurarea a avut loc la începutul acestei săptămâni și alături de elevii și profesorii acestei unități de învățământ (beneficiarii) au mai participat inspectorul școlar general- Marius Novac, deputatul de Sibiu- Bogdan Trif, secretarul de stat în Ministerul Economiei- Mihai Macaveiu, fostul ministru al dezvoltării regionale şi administraţiei publice- Daniel Suciu, membri ai comisiei de învățământ din Camera Deputaților (Rodica-Luminiţa Barcari, Laurențiu Țepeluș, Cătălin Manea- reprezentantul etniei romilor în Parlamentul României), Natalia Intotero- vicepreședintele Camerei Deputaților), subprefectul județului Sibiu- Sebastian Șebu, consilieri locali, consilieri județeni, primari din localitățile vecine (comuna Laslea- Ioan Onea și orașul Dumbrăveni- Emil Dârloșan), dar și Ghiță Damian, primarul comunei Ciugud (cel care a realizat prima școală SMART din România și care a fost un model și un mentor și pentru primarul sibian în îndeplinirea acestui țel)

„Clădirea în sine este inteligentă. Ne aflăm în prima școală inteligentă dintr-o comunitate cu probleme sociale din România. Este o investiție în care am pus mult suflet și multă energie. Sunt nouă clase unde învață elevi începând din clasa zero până la clasa a VIII-a și nu sunt puțini elevi. Valchid are aproximativ 1000 de locuitori, 165 de elevi și o grădință unde învață alți 45 de preșcolari.”, a spus primarul comunei Hoghilag.

 

Mesajele motivaționale predomină în școala SMART din Valchid

Abandonul școlar este un fenomen cu care se confruntă, din păcate, toate școlile din țara noastră indiferent de gradul de educație sau de mediul din care provin elevii. Totuși, în mediile defavorizate sau vulnerabile acest grad de abandon crește. Primarul comunei alături de cadrele didactice încearcă să estompeze acest fenomen, oferindu-le copiilor pe lângă afecțiunea, sprijinul și atenția cadrelor didactice și o primire prietenoasă și familială prin intermediul clădirii. Astfel, încă de la intrarea în instituția de învățământ, sobritatea pereților albi a fost înlocuită prin mesaje motivaționale care îi ocolesc la tot pasul (pe hol, pe ușa de la baie, deasupra de intrarea în sala de curs, pe pereții claselor, în cabinetul medical). Vă redăm și noi câteva dintre acestea:

Nu zidurile fac o școală, ci spiritul ce domnește într-însa.

Regele Ferdinand I

 

Un popor care nu își cunoaște istoria este ca un copil care nu își cunoaște părinții.

Nicolae Iorga

 

Obiectiv: Râsete

 

În plus, fiecare treaptă care duce spre cele două etaje ale clădirii este înscripționată cu câte un motto sau o propoziție motivațională.

 

Temperatura se poate regla de acasă

După inaugurarea clădirii la care au participat doar o parte dintre elevi și cadre didactice alături de oficialități, cursurile se vor relua treptat în cadrul acestei clădiri unde nu a mai sunat clopoțelul în ultimii doi ani și jumătate.  Echipamentele cu care a fost dotată școala SMART: tabletele pentru elevi, laptopuri, pc-uri all in one pe fiecare catedra, table electronice inteligente, sisteme de control al iluminatului inteligent și al temperaturii, sistem de sonorizare, senzori de prezență, senzori care măsoară emisiile de dioxid de carbon, senzori de incendiu, senzori de inundații, câte două sisteme de supraveghere în fiecare clasă, mobilier școlar ergonomic

„Partea din spate este o construcție nouă, făcută de la zero care înglobează peste 12.000 km de fire și cabluri (asta ca să vă faceți o idee despre ce înseamnă tehnologia și cât efort și muncă se află în spatele a ceea ce nu se vede) Noi putem controla iluminatul, putem controla temperatura, putem face o grămadă de lucruri pe care acum ceva vreme nici nu ni le puteam imagina că se pot afla într-o școală românească. Fiecare sală de clasă este dotată cu două camere de supraveghere. Astfel, una dintre ele supraveghează ce se întâmplă în clasă, iar cealaltă se focusează pe tabla inteligentă și noi lucrăm la un sistem prin intermediul căruia fiecare copil care este bolnav și învață de acasă poate participa online la cursuri folosind un user și o parolă.”, a mai menționat Nicu Lazăr.

 

Uniformă personalizată introdusă pentru elevii din Valchid

Potrivit edilului comunei Hoghilag, fiecare elev va purta uniforme inscripționate cu numele școli. Însă, nu va fi orice fel de uniformă, ci una personalizată, cae va avea inscripționată denumirea ”Valchid SMART School”. În prezent, copiii au primit fiecare câte o jachetă, pe care să o poarte în această perioadă rece de toamnă, dar autoritățile își doresc să introducă uniformele școlare. „Visul nostru este de ale cumpăra și de a avea fiecare uniformă, deoarece acest lucru îi va face să se simtă egali și să nu mai apară diferențe.”, a mai precizat Nicu Lazăr.

Comuna Ciugud a dat startul realizării unei școlii smart în învățământul din mediul rural. Astfel, anul școlar din septembrie 2019 a venit cu o veste bună pentru elevii care învață într-o comună situată în apropierea municipiului Alba Iulia. Trei ani mai târziu, elevii dintr-o comună din nordul județul Sibiu, o comună aflată mai aproape de Sighișoara (județul Mureș) decât de Municipiul Sibiu, beneficiază de aceleași condiții. Primarul sibian în realizarea investiție s-a inspirat foarte mult de la primarul din județul vecin cu județul nostru, dar potrivit ediliului din Alba, al nostru nu doar că s-a inspirat bine, dar a venit și cu propriile idei fie personale, fie ale echipei sale, iar rezultatul este demențial.

„Dacă nu investim astăzi în educație nu vom avea viitor peste 5, 10, 15 ani. Investiția în educație nu ne aduce profituri imediate, dar ne aduce cele mai sigure profituri. De câte ori mă întâlnesc cu acest om minunat, cu prietenul meu, Nicu Lazăr, trăiesc o emoție frățească. De ce sunt emoționat de fiecare dată când mă întâlnesc cu Nicu? Pentru că Nicu este un vizionar, un curajos, care a înțeles că atunci când luptăm și credem puternic în visele noastre și atragem în jurul nostru oameni care să ne susțină acele vise prind viață. Și asa s-a întâmplat de fapt la Valchid. Ceea ce am făcut noi la Ciugud a fost un curaj de a investi în prima școală inteligentă din satul românesc. Am făcut-o dintr-o ambiție de a demonstra că școala de la țară are viitor și am și lăsat acel strigăt Nu lăsa să moară școala de la țară. Ne-am săturat să credem că doar școlile de la oraș sunt bune. Nu trebuie să ne fie rușine de școala românească din satul românesc, dimpotrivă trebuie să ne mândrim cu ea și să-i dăm o șansă. Nicu Lazăr, prietenul și colegul meu, este eroul zilei de astăzi. Să știți că m-a născut o invidie frumoasă când am vizitat-o, deoarece este mult peste ceea ce am făcut noi la Ciugud. Într-o comunitate vulnerabilă au adus o șansă, au adus o rază de speranță pentru oamenii de aici. Veți vedea ce mult se va schimba comunitatea după investiția în această școală.”, a transmis Ghiță Damian, primarul comunei Ciugud.

Pentru cei 30 de profesori și 165 de copii ai școlii SMART din Valchid  acea locație va deveni locul de muncă, locul unde vor primi și oferi educație, locul unde vor lega prietenii și vor strânge amintiri pe care le vor depăna la întâlnirile de peste ani și ani. De asemenea, la ușa fiecărei clase se află o tabletă SMART unde apar scrise numele dirigintei/ dirigintelui și al elevilor care învață în acea „zonă locație”.

„A fost un moment mult așteptat pentru fiecare dintre noi, unul care ne umple de speranță pe locuitorii acestui sătuc. Școala este locul unde elevii noștri își pot depăși limitele. Într-o lume bazată pe tehnologie este absolut necesar ca și școala să se adapteze acestor cerințe. Suntem recunoscători celor care au considerat că cea mai importantă investiție trebuie făcută în educație și nădăjduim că munca asiduă din ultimii ani va fi răsplătită cu rezultate pe măsură.”, a spus Roxana Dănilă, directorul unității de învățământ.

Ce ne-a plăcut nouă în mod deosebit la modul în care au decis autoritățile să inaugureze investiția a fost că tradiționala panglică a fost înlocuită de o rugăciune din partea preotului din localitate, iar elevii alături de invitați au beneficiat de o lecție demonstrativă – Smart education. În plus, pentru a marca momentul fiecare invitat a fost rugat să „își lase amprenta” prin câteva gânduri în Cartea de onoare a școlii.

 

“Îl felicit pe colegul meu de partid Nicolae Lazăr – un primar cu viziune, care știe să atragă fonduri europene și guvernamentale – pentru tenacitatea cu care își urmărește, pas cu pas, atingerea tuturor obiectivelor pe care și le propune! Atunci când a fost anunțată construirea noii școli din Valchid, au fost mulți oameni neîncrezători. Acum, îi invit pe sibienii care poate au fost sceptici să se ducă să vadă cea mai modernă școală din România, care face cinste județului Sibiu”, a declarat deputatul Bogdan Trif, președintele Organizației Județene PSD Sibiu.

Noi am fost alături în ziua inagurării și am realizat câteva materiale foto-video reprezentative de la fața locului. Am stat de vorbă cu toți factorii decizionali implicați, dar și cu beneficiarii investiției, iar interviurile și reportajele vă invităm să le vizualizați și voi:

 

 

Comentariile sunt închise.