Amenajarea traseului cicloturistic Mocănița Valea Sadului, finanțată prin PNRR

Primăria comunei Sadu va construi, până la sfârșitul anului 2024, o pistă nouă de biciclete, pe traseul fostei Mocănițe din zonă, proiectul urmând să îmbine relaxarea  activă cu aerul curat și frumusețea peisajelor din spectaculoasa zonă de munte de pe  Valea Sadului.

În anii 1950, zona montană de pe Valea Sadului era legată de orașul Tălmaciu  printr-o linie de cale ferată îngustă, folosită la transportul buștenilor spre fabrica de  lemn.

Vineri, 31 martie 2023, la sediul Ministerului Dezvoltării, Lucrărilor Publice și  Administrației, primarul comunei Sadu, Valentin Ivan și ministrul Cseke Attila au  semnat Contractul de Finanțare aferent proiectului „AMENAJARE TRASEU  CICLOTURISTIC MOCĂNIȚA VALEA SADULUI ÎN COMUNA SADU, JUDEȚUL SIBIU.
Amenajarea traseului cicloturistic Mocănița Valea Sadului, finanțată prin PNRR
Proiectul este finanțat prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR), cererea fiind depusă de autoritățile din comuna Sadu în cadrul apelului de proiecte PNRR/2022/C10/I1.2, Runda 2, aferent Componentei C10 – Fondul local.
Din finanțarea națională în valoare totală de 2.495.513,54 lei acordată prin  PNRR, pe amplasamentul fostului traseu de mocăniță, în lungime totală de 4.260 mva fi amenajat un traseu cicloturistic.
Primăria Sadu alocă acestui proiect, din bugetul propriu, suma de 100.000 lei. Traseul este împărțit în două tronsoane: tronsonul 1 (de legătură), cu o lungime  de 60m și tronsonul 2 ntre km 0+000 4+200), cu o lungime de 4.200m. Din lățimea  de 3m a drumului, pista de biciclete va ocupa 2m, iar de-o parte şi de alta a acesteia
vor fi amplasate acostamente de 0.5m, din agregate naturale (piatră spartă).
 Amplasamentul investiției propuse se află în partea de sud a localității Sadu, în  extravilanul acesteia, suprapunându-se cu un fost traseu de mocăniță, care trece  paralel cu drumul județean DJ 105G. În prezent, traseul în cauză nu este unul  practicabil, fapt pentru care, de-a lungul timpului, nu s-au realizat lucrări de întreținere.
Cunoscând potențialul de dezvoltare rurală al comunei Sadu, investiția va  crește atractivitatea zonei pentru potențialii investitori, va constitui un exemplu  de bună practică pentru zone similare din interiorul comunei şi va crește potențialul  turistic, cu efecte economice pozitive pentru locuitorii zonei.
Obiectivele generale ale investiției sunt creșterea mobilității velo, încurajarea turismului în zonăprin facilitarea accesului şi îmbunătățirea calității mediului prin reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră, ca urmare a utilizării transportului nepoluant.
Primarul Valentin Ivan consideră căeste un proiect care va aduce mplus-valoare în comunitate, atât prin creșterea numărului de iubitori ai acestor  circuite, cât și din punct de vedere al dezvoltării turistice a Văii Sadului.
Nu ne vom opri aici, ci vom lărgi paleta ofertelor pentru sectorul privat, care  poate să contribuie din plin la dezvoltare durabila si sustenabilă. Mulțumesc echipei din Primărie și ConsiliulLocal, precum și colaboratorilor noștri, pentru succesul acestei  finanțări”, declară primarul comunei Sadu, Valentin Ivan.
Amenajarea traseului cicloturistic Mocănița Valea Sadului, finanțată prin PNRR
Amenajarea traseului cicloturistic Mocănița Valea Sadului, finanțată prin PNRR Amenajarea traseului cicloturistic Mocănița Valea Sadului, finanțată prin PNRR
Amenajarea traseului cicloturistic Mocănița Valea Sadului, finanțată prin PNRR

Comentariile sunt închise.