Stiri Si Informatii

Mărţişor pentru iubitorii de folclor: Festivalul-Concurs „Lucreția Ciobanu”, ed. a IV-a

78

În zilele de 5 și 6 martie 2019 vă invităm la Festivalul-Concurs al Cântecului Popular Românesc „Lucreţia Ciobanu”. Evenimentele au loc la Centrul Cultural „Ion Besoiu” din Sibiu.

*  Silvia Macrea, directorul festivalului, a conceput un eveniment dinamic şi plin de încărcătură sufletească, atât pentru aspiranţii la Trofeul Festivalului, cât şi pentru interpreţi din tânăra generaţie şi solişti de renume. Cu toţii o vor elogia, prin cântece şi mărturisiri, pe Doamna Munţilor – Lucreția Ciobanu.

* Cântecele populare se vor împleti armonios cu suite coregrafice în interpretarea ansamblurilor folclorice „Cindrelul-Junii Sibiului”, „Ceata Junilor” şi „Veteranii Junii Sibiului”.

* Biletele se pun în vânzare luni, 25 februarie a.c., la Centrul Cultural „Ion Besoiu” (str. Emil Cioran, nr. 1 A, Sibiu). Acestea pot fi procurate la prețul de 40 lei/ bilet, respectiv 20 de lei, de luni până vineri, între orele 17.00- 21.30. *

n prag de primăvară, Junii Sibiului vă oferă mărțișoare muzical- coregrafice, în cadrul celei de-a IV-a ediţii a Festivalului-Concurs al Cântecului Popular Românesc „Lucreţia Ciobanu”: Sibiu, 4- 6 martie 2019.

În competiție s-au înscris tineri din toată România, iar în urma preselecţiei, ce va avea loc  în data de 4 martie 2019, la Cercul Militar din Sibiu, juriul de specialitate va întocmi lista concurenţilor care vor evolua în faţa publicului marţi, 5 martie 2019.

După concurs, câteva dintre cele mai valoroase cântece din repertoriul Lucreţiei Ciobanu vor fi readuse în scenă de interpreţii: Nelu Albu, Marcel Părău, Camelia Cosma Stoiţă, Alina Pinca. Microfonul aparţine apoi tinerilor care au obţinut premii în concursul de la Sibiu şi invitaţilor speciali: Olguța Berbec, Dumitru Teleagă, Gheorghe Turda, Mariana Anghel, Matilda Pascal Cojocăriţa.

Seara de cântec va fi completată cu reprezentaţii artistice susţinute de către ansamblurile folclorice  „Ceata Junilor” şi „Veteranii Junii Sibiului”.

În cadrul Galei din data de 6 martie a.c. vom cunoaşte numele laureaţilor ediţiei 2019 a Festivalului-Concurs „Lucreţia Ciobanu”. Pe aceeaşi scenă vor urca, în recitaluri extraordinare, Georgiana Necşa, laureata Marelui Premiu al ediţiei cu numărul III a Festivalului „Lucreţia Ciobanu”, Ansamblul Folcloric Profesionist „Cindrelul – Junii Sibiului” împreună cu soliştii: Robert Târnăveanu, Alina Bîcă,  Adrian Neamţu, precum şi Ansamblul Folcloric „Ceata Junilor”. Spectacolul de gală este conceput ca o întrecere între laureaţi ai Festivalului, atent „jurizați” de mult îndrăgiţii solişti de muzică populară: Carmen Popovici Dumbravă, Nineta Popa şi Ionuţ Fulea.

Accesul la spectacolele din 5 și 6 martie 2019 se face pe bază de bilete, care se pun în vânzare luni, 25 februarie a.c., la Centrul Cultural „Ion Besoiu” (str. Emil Cioran, nr. 1 A, Sibiu). Acestea pot fi procurate la prețul de 40 lei/ bilet, respectiv 20 de lei, de luni până vineri, între orele 17.00-21.30.

Cea de-a patra ediţie a Festivalului-Concurs „Lucreţia Ciobanu” este organizată de Consiliul Judeţean Sibiu şi Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale „Cindrelul – Junii” Sibiu,  partener fiind Cercul Militar Sibiu.

PROGRAMUL FESTIVALULUI-CONCURS „LUCREŢIA CIOBANU”, EDIȚIA A IV-A

5 martie 2019, ora 18.00, Centrul Cultural „Ion Besoiu” Sibiu

 

  • Concurs al tinerilor interpreţi de muzică populară
  • Spectacol susţinut de: Ansamblul Folcloric „Ceata Junilor”, Ansamblul Folcloric „Veteranii Junii Sibiului” şi soliştii: Marcel Părău, Camelia Cosma Stoiță, Nelu Albu, Alina Pinca, Radu Goța, Ionuț Cocoș, Ioana Bogdan, Florin Mihalache, Mihaela Pițigoi, Ionela Sterp, Andrada Tulvan, Izabela Tomița, Ilie Medrea, Olguța Berbec, Angelica Flutur, Alexandru Urs, Denisa Bărbat, Dan Vasilescu, Larisa Uță, Paula Medrea, Claudia Olariu, Luminița Dejan, Cosmin Herăscu, Ion Drăgan, Maria Butilă, Călin Brăteanu, Dumitru Teleagă, Matilda Pascal Cojocărița, Gheorghe Turda, Mariana Anghel

      6 martie 2019, ora 18.00, Centrul Cultural „Ion Besoiu” Sibiu

 

  • Gala Laureaţilor
  • Spectacol susţinut de: Ansamblul Folcloric Profesionist  „Cindrelul-Junii Sibiului”, Ansamblul Folcloric „Ceata Junilor” şi soliştii: Robert Târnăveanu, Alina Bîcă, Adrian Neamțu, Răzvan Năstăsescu, Georgiana Necșa, Tudor Furdui Iancu, Ovidiu Homorodean, Codruța Rodean, Bogdan Cioranu, Mădălina Mîrza, Daniel Pop, Vlăduț Sărmaș, Cristina Bugnar, Marian Medregoniu, Narcisa Băleanu, Cosmin Bîrlan, Irina Birou, Iulia Mihai, Simona Alexandru, Gabriel Dumitru, Stelian Păun, Oana Tomoiagă, Daria Gâdea, Silvia Timiș, Maria Mihali, Stana Stepanescu, Florin Boita, Bogdan Firu, Ciprian Pop, Andra Matei, Alexandru Brădățan, Andreea Haisan, Marian Gogan, Carmen Popovici Dumbravă, Ionuț Fulea, Nineta Popa

Acompaniamentul orchestral este asigurat de Ansamblul Folcloric Profesionist „Cindrelul-Junii Sibiului”.

Dirijor: Gabriel Popescu

Director festival: Silvia Macrea

Spectacolele sunt prezentate de Iuliana Tudor. Co-producător al festivalului este TVR.

Evenimentele sunt finanțate de Consiliul Județean Sibiu.

Comentariile sunt închise.