VIDEO – Spitalul CFR Sibiu devine Spital Municipal, iar odată cu transferul de la Ministerul Transporturilor în subordinea Primăriei, numărul locurilor de spitalizare va crește de la 67 la 108

Spitalul CFR Sibiu urmează să fie transformat în Spital Municipal începând de la sfârșitul lunii martie sau începutul lunii aprilie, odată cu finalizarea procedurilor administrative necesare. Unitatea spitalicească va trece din administrarea Ministerului Transporturilor în subordinea Primăriei municipiului Sibiu. În cadrul unei conferințe de presă, managerul Spitalului CFR Sibiu, Ștefania Șerban, a oferit detalii despre acest transfer și despre planurile de modernizare și extindere a clădirii. La eveniment au participat și deputatul Bogdan Trif, care a avut un rol activ în realizarea transferului, directorul financiar Daniela-Maria Meițescu și directorul medical Dragoș Dădârlat.  Acest transfer reprezintă un pas important pentru comunitatea locală, oferind perspective mai bune pentru dezvoltarea serviciilor medicale și accesul sporit al sibienilor la îngrijire medicală de calitate. Potrivit reprezentanților instituției, pacienții beneficiază în prezent de servicii de chirurgie generală, chirurgie oncologică, vasculară și plastică, urologie, ginecologie, dermatologie și ORL

„Suntem o echipă! Am spus de multe ori și susțin acest lucru: nu poți să faci lucruri de unul singur! Am avut o întrevedere cu doamna primar al municipiului Sibiu, Astrid Fodor, care ne-a asigurat de tot suportul și își dorește foarte mult ca spitalul să treacă în subordinea Primăriei Sibiu. Reprezentanții primăriei au întreprins toate demersurile necesare pentru ca această trecere să se întâmple, sperăm noi, în cel mai scurt timp.

După anunțarea procedurii de expropriere în decembrie 2024, am finalizat intabularea, astfel încât statul român a devenit proprietar al clădirii și al celor două parcele de teren. Acest lucru ne-a motivat să depunem un proiect major de dezvoltare, în valoare de 45 de milioane de euro, TVA inclus, pentru o construcție nouă, extinderea spitalului și modernizare. Proiectul prevede reabilitarea clădirii vechi, considerată monument istoric, precum și construirea unei clădiri noi care să respecte standardele secolului XXI.

Proiectul a fost înregistrat la Ministerul Fondurilor Europene pe 20 decembrie și a primit aviz favorabil din partea Ministerului Sănătății. Lucrăm la acest proiect de aproximativ doi ani și jumătate, iar exproprierea a fost motivul principal pentru care ne-am zbătut atât de mult să modernizăm spitalul și să putem accesa fonduri europene. Așa cum știți, nu poți realiza investiții într-o clădire care nu aparține statului român.

Pentru acest proiect, în valoare de 45 de milioane de euro, avem nevoie de o parte de cofinanțare pentru cheltuielile neeligibile, în valoare de 1.200.000 de lei. Doamna primar Astrid Fodor ne-a asigurat că acești bani vor fi alocați din fondurile primăriei, ceea ce este extrem de important. Vrem să-i mulțumim pe această cale pentru susținere și deschiderea de care a dat dovadă.”, a precizat Ștefania Șerban, managerul Spitalului CFR Sibiu.

Stefania Serban
Ștefania Șerban

Deputatul PSD Sibiu, Bogdan Trif, a fost mereu alături de conducerea Spitalului CFR și a depus eforturi considerabile pentru ca acest spital să treacă din subordinea Ministerului Transporturilor în cea a Primăriei Sibiu. Această schimbare facilitează atragerea fondurilor europene, precum și realizarea lucrărilor de întreținere și reabilitare.

„În primul rând, vreau să felicit întreaga echipă a Spitalului CFR, deoarece aceasta este o mare realizare a lor în sprijinul sibienilor. Mă bucur că am putut să dau și eu o mână de ajutor și că am reușit să trecem în Parlament amendamentul care a permis exproprierea imobilului. Am fost în vizită de foarte multe ori, împreună cu doamna manager, la premierul României, Marcel Ciolacu, și la ministrul Transporturilor, Sorin Grindeanu, și iată că, în final, s-a reușit atingerea obiectivului care permite Spitalului CFR să acceseze fonduri europene pentru modernizarea acestei unități spitalicești extrem de importante pentru sibieni. Spitalul urmează să treacă în subordinea Primăriei Sibiu și va deveni astfel spital municipal. Împreună, am reușit să formăm o echipă bună și să realizăm un deziderat al sibienilor.”, a spus Bogdan Trif.

Bogdan Trif
Bogdan Trif

Spitalul CFR Sibiu nu are datorii, iar, potrivit conducerii, excedentul bugetar este de puțin peste 1.700.000 de lei, toate plățile fiind la zi. Execuția bugetară pentru anul 2024 a fost de 100%. Odată cu mutarea „în curtea primăriei”, numărul locurilor de spitalizare va crește de la 67 la 108. Spitalul CFR Sibiu va beneficia de o nouă clădire modernă, care va fi construită pe 8 niveluri, dintre care 3 subterane. Aceste niveluri subterane vor include un buncăr, o parcare și un laborator de imagistică, contribuind semnificativ la extinderea și modernizarea facilităților medicale ale spitalului.

Proiectul prevede, de asemenea, construirea unui corp de legătură între noua clădire și clădirea veche, asigurând astfel o integrare funcțională a întregului complex. Noul edificiu va fi echipat cu lifturi pentru pacienți și scări de acces, facilitând mobilitatea și accesibilitatea în cadrul spitalului.

Un alt element important al proiectului este înființarea unei Camere de Primiri Urgențe (CPU), care va îmbunătăți considerabil capacitatea spitalului de a gestiona cazurile medicale urgente.

Avem cea mai mare creștere în ceea ce privește adresabilitatea pacienților din județ în ultimii ani, raportată la numărul de locuri disponibile. Prin noul proiect, numărul de paturi va crește de la 67 la 108. Astfel, vom putea asigura spitalizare continuă pentru 100 de paturi și spitalizare de zi pentru 8 paturi.

Noua clădire care urmează să fie construită va include și o parcare pentru 30 de autoturisme, precum și un laborator de imagistică. Așa cum am promis, am adus un computer tomograf, un mamograf și un aparat de osteodensitometrie, care în prezent se află într-o clădire construită temporar în curtea policlinicii. Suntem în curs de avizare la CNCAN.

De asemenea, este foarte importantă creșterea numărului de angajați, deoarece, odată cu creșterea adresabilității și dotarea cu aparatură medicală modernă, apare implicit și nevoia de personal medical calificat. Am depus și vom redepune la Guvern un memorandum, după ce am primit aprobarea domnului ministru Sorin Grindeanu, pentru încă 40 de locuri noi. Mă refer aici la posturi pentru brancardieri, infirmieri și medici.

Un spital municipal nu se poate rezuma doar la chirurgie generală și medicină internă. În ultimii doi ani, am extins aria de servicii medicale prin înființarea unor specialități noi, precum chirurgie vasculară, chirurgie plastică, urologie, ginecologie și endocrinologie. Ne dorim să devenim o alternativă viabilă la Spitalul Județean. Colegii mei au înțeles că ceea ce facem este pentru binele nostru, al tuturor.”, a mai spus Ștefania Șerban.

Ștefania Șerban a declarat că își doresc, de asemenea, construirea unui compartiment de îngrijiri paliative, deoarece atât Sibiul, cât și multe alte județe din țară stau foarte prost la acest capitol. În prezent, conform statisticilor Ministerului Sănătății, doar 18% din necesarul național de locuri pentru pacienții care au nevoie de astfel de proceduri este acoperit.

Daniela Maria Meițescu
Dragoș Dădârlat

 

Comentariile sunt închise.